Yönetim

Doç. Dr. Bünyamin AYDEMİR

KOORDİNATÖR
Dâhili 6281
0442 231 62 81
bunyamin.aydemir@atauni.edu.tr

Yüksek Lisansını, “Absurd Tiyatro ve Türk Tiyatrosunda Absurd Eğilimler” teziyle Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatlarında; Doktorasını ise Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Sahne Sanatları Ana Sanat dalında, “Dramatik Dil ve Türk Tiyatrosu Model Oyunlarında Yansıması” başlıklı teziyle yaptı.

Alana ilişkin, “Sanatta Dirijizm / Devrimden Telkine Halkevleri – İnkılap Oyunları” ile “Dilin Dramatiği – Tiyatroda sözlü örgü” adlı kitapları yayımlandı.

Uzun yıllar gazetecilik yapıp aynı zamanda çok çeşitli gazetelerde kültür, sanat ve tiyatro üzerine yazıları yazdı. Aynı zamanda Milliyet Sanat, Tiyatro, Sahne ve Yeni Tiyatro gibi bir çok dergide de oyun eleştirileri ve tiyatro üzerine yazılar kaleme aldı.

“Deliler Bayramı”, “Uçurtmanın Kuyruğu”, “Ada”, “Hayvanat Bahçesi Masalı”, “Hadi Öldürsene Canikom”, “Çöplük”, “Kadın Oyunları”, “Diriliş Senfonisi”, “Kozalar” ve “Kenoya’nın Sesi” gibi büyük oyunlar ile çok sayıda kısa oyunun yönetmenliğini yaptı.

Yine bir çok oyunda da dramaturgluk ve oyun metni danışmanlığı gibi görevler gerçekleştirdi.

Uzun yıllardır üniversitede “Oyun Yazarlığı”, “Dramaturji” ve “Oyun İncelemesi” gibi lisans dersleri yanı sıra “Tiyatroda Çağdaş Eğilimler”, “Dramatikten postdramatiğe” ve “Tiyatro Estetiği” adlı lisans üstü dersler yürüttü. Yanı sıra oyun yazarlığı, tiyatro kuramları ve dil konuları üzerine de çok sayıda konferans verdi.

Halen Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık Anasanat Dalı başkanlığı ile “Uluslararası Sanat Platformu (USAP) Derneği”nin başkanlığını görevini sürdüren Doç.Dr. Aydemir, aynı zamanda Kasım 2020’den itibaren Atatürk Üniversitesi Yayınevi’nin Koordinatörlüğü ve Yayın Kurulu Başkanlığı görevini de yürütmektedir.

Dr. Öğr. Üyesi Hatice DOĞAN

KOORDİNATÖR YARDIMCISI
Dâhili 6282
0442 231 62 82
hatice.dogan@atauni.edu.tr

Dr. Öğr. Üyesi Doğan, Aralık 2020’den itibaren Atatürk Üniversitesi Yayınevi Koordinatör Yardımcılığı görevini yürütmektedir.